Wentylacja


Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, w której centralnym elementem jest centrala wentylacyjna, zwana rekuperatorem.

Sercem rekuperatora jest wymiennik ciepła, w którym dochodzi do przekazania energii między strumieniami powietrza wywiewanego i nawiewanego. Latem − chłodu, zimą − ciepła.

 

PRZEZNACZENIE

Znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych, budynkach mieszkalnych, biurowych, szkołach, przedszkolach, siłowniach, restauracjach, kawiarniach oraz budynkach użyteczności publicznej.

FUNKCJE

Wentylacja, Ogrzewanie, Chłodzenie, Nawilżanie, Osuszanie

KORZYŚCI

Wśród korzyści z rekuperacji najczęściej wymienia się oszczędności na ogrzewaniu. Dzięki przekazaniu energii do powietrza nawiewanego, system grzewczy nie musi podnosić temperatury od wartości powietrza z zewnątrz: rekuperator je podniesie, w tych najbardziej zaawansowanych, przeciwprądowych nowej generacji rzeczywisty odzysk wynosi ponad 80%.

 

Rekuperacja jednak, to przede wszystkim świeże, filtrowane powietrze dostępne we wszystkich pomieszczeniach przez cały rok, niezależnie od pory dnia. To filtracja powietrza nawiewanego z ograniczeniem ekspozycji na alergeny i zanieczyszczenia smogowe.

To właśnie wysoki komfort klimatyczny w pomieszczeniach, oraz wynikające z tego korzyści dla samopoczucia i zdrowia, są w efektywnie działającej wentylacji najważniejsze.

W końcu – jak wynika z badań przeprowadzonych przez organizację zajmującą się badaniem wpływu jakości powietrza wewnętrznego na życie człowieka – w pomieszczeniach człowiek spędza ponad 90% życia!